Muzej ‘’Timočke bune’’

Muzej Timočke bune, otvoren je 1983. godine na stogodišnjicu Timočke bune. Zgrada stare apsane u Boljevcu u kojoj su tokom bune bili zatvoreni pobunjenici iz celog crnorečkog kraja, rekonstruisana je i adaptirana u muzejski prostor. Objekat je od 15. maja 1980. godine pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, kao i ostali spomenici Timočke bune, stara opština u Krivom Viru, Pop Milijina kafana u Lukovu, kuća Dobrosava Petrovića u Boljevcu i stara škola u Jablanici.
Postavka muzeja prati stanje pred Timočku bunu, početak bune, borbu narodne i stajaće vojske, organizaciju vojske 80-ih godina 19. veka, najznačajnije ličnosti vezane za bunu, pre svega vođe bune, sve do gušenja bune oličenog u Prekom sudu.
Muzej sadrži bogatu kolekciju dokumenata iz 1883. godine. Pored dokumentacije, najveći deo zbirke muzeja predstavljaju fotografije ličnosti koje su odigrale presudnu ulogu u Timočkoj buni.
Zbirka sadrži predmete i oružje iz tog perioda, kao i medalje kojima su nagrađeni oni koji su hvatali pobunjenike. U Muzeju je izložen i deo zavičajne zbirke gde se mogu videti preslice, stare vunene čarape, kao i pojedini elementi pribora za ručavanje.
Muzej nam pruža kompletan uvid u stanje u vreme Timočke bune, sve do njenog sloma, ali takođe nas upućuje u način života i razmišljanja ljudi s kraja 19.veka.
Buna je postala jedan logičan sled događaja, iako se često naziva seljačkom bunom, ovu bunu je zapravo, podigla intelektualna elita Boljevačkog sreza, učitelji i sveštenici, od kojih je većina, svoju težnju za oslobođenjem od birokratske vlasti, platila životom, smrtnom presudom i streljanjem na Kraljevici.
Već 30 godina Muzej prikuplja, čuva i prikazuje muzejsku građu kojom se ilustruje Timočka buna. Stalna postavka Muzeja je 2011. godine osvežena panoima sa istraživačkom građom gde je akcenat stavljen na učesnike iz Boljevačkog sreza.
Muzej Timočke bune je od velikog značaja za istoriju Boljevca ali isto tako i za celokupnu nacionalnu istoriju.