Bogovinska pećina

Upoznajte jednu od najdužih, i po ocenama mnogih svakako najlepših pećina u Srbiji

BOGOVINSKA PEĆINA – Bogovinska pećina je spomenik prirode, zaštićeno prirodno dobro III kategorije. Nalazi se u istočnoj Srbiji, na obroncima planine Južni Kučaj, u blizini Rudnika mrkog uglja Bogovina, udaljena je 12 km od Boljevca, 22 km od Sokobanje, 140 km od Niša i 220 km od Beograda. Kroz pećinu protiče reka koja je periodično aktivna, a ulaz u pećinu je nazvan Vigled.

Pećina je jedna od najlepših i najdužih u Srbiji i jedan od najlepših turističkih dragulja opštine Boljevac. Uređenje Bogovinske pećine rađeno je po projektu profesora dr Radenka Lazarevića. Pećina je dugačka oko 6.000 metara, a za posetioce je uređeno 540 metara staze, koja je uzdignuta od rečnog korita. Duž staze je postavljena rasveta, što omogućava nesmetan pristup do najlepših dvorana pećine. Temperatura je konstantno  od 10-12 stepeni. Poseban utisak na posetioce u uređenom delu pećine ostavljaju 4 dvorane, bogatim pećinskim nakitima.

Rudarska dvorana – nalazi se sa desne strane rečnog kanala. Dobila je naziv po tri stalagmita koja podsećaju na rudare, a takođe i zbog neposredne blizine rudnika mrkog uglja Bogovina.

Koncertna dvorana – ova dvorana deluje impozantno, a zbog svoje akustičnosti dobila je naziv Koncertna dvorana. Pruža uslove za organizovanje muzičkih i literalnih sadržaja, pa je zbog toga drugačije nazivaju i Svečana dvorana.

Dvorana kiklopa – raspolaže obiljem nakita pretežno stalagmitske skupine. Centralno mesto zauzimaju figure  nalik na Kiklopima, po kojima je dvorana i dobila ime. Pored Kiklopa nalazi se manji stalagmit sa leve strane koji podseća na Bogorodicu odnosno majku koja drži dete u naručju. Levo od Bogorodice ističe se raskošan i svetlucav pećinski stub, koji je zbog toga dobio naziv Vlaška mlada.

Hajdučka dvorana – dobila je naziv po stalagmitu visokom 10 metara, čiji je prečnik 2 metra i koji simbolizije čuvenog Hajduk Veljka. Blizu Hajduk Veljka sa njegove leve strane nalazi se figura koja predstavlja njegovu vernu saputnicu i saborca Čučuk Stanu. Po kazivanjima, u proleće 1807. godine, Hajduk Veljko se sa svojim ustancima pritajio u Bogovinskoj pećini, odakle je sledećeg jutra izvršio napad i zauzeo kulu Osman – Bega u susednom selu Podgorcu.

Neuređeni deo – Česta su interesovanja za dalju avanturu kroz pećinu uz obaveznu pratnju speleologa. Učestala su i istraživanja speleoloških društava, kako onih iz Srbije, tako i iz drugih zemalja. Neuređeni deo pećine obiluje stalagmitima, stalaktitima i različitim figurama među kojima se posebno izvajaju: beli konj, kristalna dvorana, dvorana svećnjaka i kadice formirane tako da posetiocima pružaju uživanje i njihovom razgledanju.

Pećinski slepi miševi – Pećinu nastanjuje zaštićena vrsta slepih miševa, endemska vrsta rečnih rakova i takozvane pseudo-škorpije koje nastanjuju neuređeni deo pećine. Po poslednjem istraživanju u bogovinskoj pećini pronađene su sledeće vrste slepih miševa: 

  1. Miniopterus schreibersii – evropski dugokrilaš
  2. Myotis capacinii – dugoprsti večernjak
  3. Rhinolophus ferrumequinum – veliki potkovičar
  4. Rhinolophus euryale – sredozemni potkovičar
  5. Myotis oxygnathus – južni veliki večernjak